Okno do sveta poznania


1. Dominika, povedz nám niečo o sebe.
Ahoj, tak mám 23 rokov a dve krásne dcérky.

2. Ako prvé by ma zaujímalo: Kedy si začala písať?
S písaním som začala v 8. ročníku, keď som si založila prvý blog. Na strednej sa uz začínali rysovať aj najaké príbehy a postupne mi toho pribúdalo v počítačí čoraz viac.

3. Napísanie knihy nie je vôbec jednoduché. Hlavne je na to potrebný čas, ktorého je mnohokrát nedostatok. Ty si napísala román SAMOTA, ktorý si si vydala sama. Ako dlho si ho písala?
Fúha, samotné písanie netrvalo dlho. Keďže aj Samota bola jeden z príbehov na pokračovanie, trvalo mi písanie asi pol roka. Ďalších pár mesiacov sme opravovali chyby a pevne dúfam, že ste ich tam nenašli. (smiech)

4. Román SAMOTA je tvoj úplne prvý vydaný román. Povedz nám v skratke, o čom je?
Je hlavne o tom, aké chce mať človek priority a ako sa časom menia. Samanta vždy slepo dôverovala svojmu bratovi. No a keď po výbuchu v elektrárni na kraji ich mesta neprišiel za ňou, myslela si, že je mŕtvy aj on. Nečakane sa však po dlhom čase ukazuje a dokazuje jej, že je pre neho nepodstatná. Surodenci majú v príbehu aj svetle stránky, ale Samanta postupne zisťuje, čo je jej brat zač. Oboch ich ale na nepoznanie zmení láska, ktorú predtým obaja skrývali.

Fotka Zuzky Hankovej.
5. Knihu som mala možnosť čítať a dej ma naozaj zaujal. Kde si čerpala inšpiráciu?
Inšpirácie najčastejšie čerpám z ľudí. Keď sa človek tak zapozerá v parku alebo na ulici na ľudí začnú ho napádať rôzne scenáre.

6. Kde sa ti píše najlepšie a kedy? Počúvaš pri tom hudbu alebo pri písaní potrebuješ úplné ticho?
Ticho mi pri písaní nerobí dobre. Väčšinou si púšťam hudbu. Lepšie sa mi píše, keď počujem nejaky text čo dava zmysel.

7. Román SAMOTA ma otvorený koniec. Dočkáme sa pokračovania? Ak áno, kedy?
Otvorený koniec znie veľmi zaujímavo Emily, dúfajme že po dopade nebude otvorená aj oná (smiech). Ale teraz bez srandy. Samota bude mať pokračovanie s názvom Spojenec, ako už prezrádzala aj prvá videoupútavka. Spojenec je naplanovaný na začiatok budúceho roka (2018), ale či sa nám to takto pekne podľa plánov aj podarí pri samovydávaní neviem zaručiť. No pokračovanie určite bude. (úsmev)

8. Ako sme vyššie uvideli, si autor, ktorý si knihy vydáva sám. Vydávať knihy takouto formou je neuveriteľne nákladne. Prečo si sa rozhodla pre takýto krok? Plánuješ pri tom zostať?
Niekoľko rokov vydavateľstvá moje rukopisy doslova ignorovali. Kamkoľvek som ich poslala nedostala som ani len spätný mail, že je to zlé. Odkedy mám Samotu kontaktovali ma uz dve vydavateľstvá a zaujimali sa o veci,ktoré píšem. Zatiaľ ale nemám v pláne vydávať cez vydavateľa. Možno neskôr.

9. Si mamičkou a pracujúcou ženou. Kedy stíhaš písať?
Píšem hlavne večer, keď baby zaspia. Veľakrat sedím pri pc aj do druhej v noci.

10. Čo by si poradila autorom, ktorí napísali knihu, no vydavateľstvo ich odmietlo? Poradila by si im samo vydávanie? 

Skúsiť najprv viac vydavateľstiev. Ak sa nikto neozve a viete, že by si vašu knihu určite niekto kúpil netreba si rukopisy nechávať pre seba. Možno práve ten jeden rukopis, ktorý vydavateľstvá odmietli, bude ten, čo vás preslávi. Samovydávanie je naročné hlavne na čas, všetko ostatné sa dá zvládnuť. (úsmev)

Dominika, ďakujeme za rozhovor a prajeme tvojej knihe SAMOTA https://okno-do-sveta-poznania.webnode.sk/products/samota-dominika-rovnanova/ veľa čitateľov a úspechov.