Okno do sveta poznania


1. Katka, povedzte nám niečo o sebe.

Som učebnicový príklad introverta. Rada trávim čas sama, prípadne s partnerom a blízkou rodinou, pri káve a dobrej knihe. S obľubou fantazírujem a utiekam sa do svojho vnútorného sveta, kde nachádzam relax. Pochádzam z dedinky, ktorá je necelých dvadsať kilometrov od Žiliny. Aj keď tento kraj milujem, dnes žijem v Nemecku, kde pracujem. Vyštudovala som učiteľstvo, a teda prácu s deťmi a mládežou. V súčasnosti sa ale venujem práci so seniormi.

2. Kedy ste začali písať a kedy ste si vydali svoju prvú knihu?

Pre seba som si písala už ako malé dievčatko, o hlúpostiach, len tak ako mi plynuli myšlienky. Nikdy som si v tejto oblasti príliš neverila, no keďže ma to bavilo, celé roky som snívala, že raz príde môj deň. Minulý rok (2016) som vydala svoju prvú knihu Pikantná príchuť matriarchátu.

3. Prečo ste sa rozhodli pre samo vydávanie? Je to predsa len náročnejšie ako vydávať knihy cez vydavateľstvo.

Prvý diel knihy vyšiel klasicky cez vydavateľstvo, ktoré som oslovila, dohodli sme sa na príbehu a ja som ho pre nich napísala. Bol to troška zvláštny postup, ale fungovalo to. Ja som skôr chcela skúsiť detektívku alebo niečo z fantastiky, ale keď bol záujem o román pre ženy, prečo nie. Moje nadšenie bolo veľké. Druhý diel zostal ale visieť v nedohľadne a ja som mala pocit, že som svojim čitateľom (ktorých možno prvý diel zaujal) niečo dlžná. Preto som sa rozhodla vydanie druhej časti vziať do vlastných rúk.

4. Ako Vás, ako autora, prijalo okolie? Priali Vám? A ako Vaše rozhodnutie stať sa spisovateľkou akceptovala rodina?

Okolie mi prialo, rovnako rodina mi držala a stále drží palce.

5. Napísali ste dve knihy z čoho druhú časť HORKÁ PRÍCHUŤ MONOGAMIE nájdete na stránke https://okno-do-sveta-poznania.webnode.sk/products/horka-pricht-monogamie/. O čom tieto knihy sú? Prezradím, že je to dilógia.

Áno, príbeh má dve časti. Hlavným hrdinom a rozprávačom príbehu je muž, nevyrovnaný historik Alexander, ktorému chýbajú senzory lásky, a preto nevie milovať, respektíve nevie byť verný jednej žene. Jeho životom sa premleli mnohé krásky, ale len dve spečatili jeho osud. Aj keď zúžil výber na číslo dva, celé sa to nejako začalo komplikovať.

6. V mnohých prípadoch platí, že myseľ spisovateľov nikdy nespí. Ako je to u vás? Píšete niečo aj teraz? Ak áno, načrtnete čitateľom, o čom bude kniha?

V hlave mám množstvo nápadov a v stolíku desiatky papierikov, kde si značím zaujímavé sny (najmä priateľove, tie sú skutočne top). Momentálne skúšam dať dohromady (a do príbehu) svoje vlastné pocity z toho, ako dokážu spolu vychádzať partneri, z ktorých jeden je introvert a druhý extrovert. Verte mi, niekedy je to na zbláznenie. Uvidíme, čo z toho bude. Tiež, ako som spomínala, by som to chcela skúsiť s fantastikou a detektívkou. Ako sa hovorí, ešte len hľadám svoj štýl.

7. Kde pri písaní čerpáte inšpiráciu? Alebo je to všetko len fantázia?

Vyššie som naznačila, že inšpiráciou sú pre mňa sny, no občas ma niečo iba tak napadne pri popíjaní kávy na balkóne, pri prechádzke parkom alebo debatovaním pri poháriku vínka. Zdrojom mojej inšpirácie je aj priateľ, ktorý mi často hovorí: „Počuj, toto by bol dobrý námet na knihu.“

8. Čo pre Vás znamená písanie? A aké plány máte do budúcna?

Ako každý, kto aspoň trocha rád píše, snívam o tom, aby som sa mohla venovať iba tomu. Domček na pláži, dopoludnie pri vode a podvečer ťukanie do počítača. To by bolo, hmm? :-D

9. Kde sa dá dostať k Vašej prvej knihe PIKANTNÁ PRÍCHUŤ MATRIARCHÁTU?

Prvý diel mojej dilógie vydalo vydavateľstvo Fonibook, takže určite na jeho stránkach:
https://www.fonibook.sk/knihy/12_hobby-a-domacnost/390_pikantn-prchu-matriarchtu 
Kniha je ale dostupná v každom lepšom online a kamennom kníhkupectve.

10. Niektorí autori potrebujú pri písaní ticho, iní počúvajú hudbu. Ako sa píše najlepšie Vám?

Dlho som si myslela, že potrebujem ticho, ale práve moje dve knihy, ktoré sa mi podarilo aj vydať, som napísala so slúchadlami na ušiach. Iste, hudbu som nepočúvala stále, ale keď som napríklad dostala blok, pomohla mi.

Katarína, ďakujeme Vám za rozhovor a prajeme Vašim knihách veľa úspechov.

Rovnako ďakujem za rozhovor a prajem všetko dobré.

Ešte na záver... Ak by ste mohli niečo odkázať začínajúcim autorom, čo by to bolo?

Mohla by som písať o tom, aké je dôležité čítať knihy a zlepšovať gramatiku (áno, aj to je dôležité), ale najdôležitejšie je neprestávať veriť sám v seba.