1. Leonard, povedzte nám niečo o sebe.  

Mám 24 rokov, som optimista, začinajúci spisovateľ a pochádzam z Humenného.

2. Napísali ste knihu Tretí svet. Názov knihy je zaujímavý a tajomný. Prezraďte nám o čom kniha je a čo od nej čitatelia môžu očakávať?

Tretí svet je moja prvá kniha. Je o chlapcovi, ktorého hnevá aký je tento svet a pokúsi sa to nejakým spôsobom napraviť. Čitatelia môžu očakávať nezvyčajné spojenie náboženstva s vedou a technikou. Druhá časť knihy s názvom Zatváram opisuje môj život vo veršoch, kde spomínam na bývalé lásky.

3. Komu alebo... akej vekovej kategórií by ste Svoju knihu odporúčali?

Je venovaná v prvom rade ľuďom, ktorí majú radi sci-fi. Taktiež je určená aj pre tých, ktorí hľadajú odpoveď na otázku, či existuje dokonalý svet. Na svoje si príde aj ten, kto má rád básne.

4. Kedy ste začali písať? Čo Vás motivovalo?

Pred štyrmi rokmi som šiel na vysokú školu, na ktorej som dlho nevydržal. Vybral som si ťažké štúdium a prišiel som na to, že moja cesta sa má uberať úplne iným smerom. Odmalička som čítal veľa kníh, rád som písal hocičo a v škole som obľuboval diktáty a slohy. Vždy sa mi páčila aj predstava, že dnes sú trendy reperi, youtuberi a ja by som bol ten, ktorý z týchto mladých influencerov vytŕča.

5. Rozhodli ste sa vydávať si knihy sám. Čo Vás doviedlo k tomuto rozhodnutiu? Predsa len ide o spôsob, ktorý je finančne nákladný a vyžaduje si veľa Vášho času.

Chcel som skúsiť takúto formu. Páčilo sa mi povedať si, že si vydávam knihy sám. Bolo to nákladné, no napriek tomu som išiel za svojim a to je pre mňa to najdôležitejšie.

6. Čo príde po knihe tretí svet? Píšete niečo nové? Ak áno o čom v knihe pôjde? Bude to znova sci-fi?

Tretí svet nedostane priame pokračovanie, no druhá kniha bude s týmto príbehom úzko súvisieť. Viac nechcem prezrádzať. Bude to znova sci-fi, pretože nad iným žánrom ani neuvažujem.

7. Písanie knihy nie je jednoduché a už vôbec písanie sci-fi. Kde čerpáte inšpiráciu? 

Bola to len otázka času, kedy napíšem niečo svoje. Mám veľa myšlienok a niekedy som aj ľutoval, keď som si niečo nezapísal. Inšpiráciu viem nájsť naozaj v hocičom. V knihách, vo filmoch a dokonca aj v počítačových hrách. V dnešnej dobe sú príbehy v hrách tak premakané, že človek si vie naozaj z toho niečo zobrať. Niekedy však stačí, že mi niekto povie niečo zaujímavé. 

8. Vraví sa, že myseľ spisovateľa nikdy nespí. Ako je to u Vás?

Niekedy mám veľa myšlienok a inokedy zas nie. Ak niečo napíšem nasilu, tak za krátky čas to preškrtnem.

9. Vaše knihy sa zaraďujú do kolónky sci-fi. Prečo práve tento žáner? Čím Vás tak očaril?

Milujem sci-fi žáner, či už sa jedná o knihu alebo o film a zbožnujem aj komiksovky. Fantázia je úžasná vec, vďaka ktorej vznikla kreativita.

10. Čo by ste poradili začínajúcim autorom, ktorí sa ešte len rozhodujú či do samo-vydávania ísť alebo nie?

Začínajúcim autorom by som poradil, aby hotovú knihu dali niekomu prečitať ešte pred vydaním. Ja som to tak neurobil, pretože som tvrdohlavý a chcel som mať všetko podľa seba.

Prezradíme ešte, že Vaša kniha sa predáva aj ako ekniha na stránke https://www.1000knih.sk/obchod/sci-fi/treti-svet1.  

Ďakujeme za rozhovor a želáme Vám veľa úspechov ako v súkromnom tak aj spisovateľskom živote.