Okno do sveta poznania


1. Milá, Lenka, na úvod nám o sebe niečo povedz.

Pochádzam z krásneho kraja pod Javoriny. Narodila som sa 29. 8. 1982. Po skončení strednej školy som cestovala a pracovala v zahraničí. V roku 2008 som skončila štúdium na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave – odbor estetika/filozofia. Na katedre estetiky som získala veľa informácií o farbách, teórii farieb a celom farebnom spektre. Svoje vedomosti som tak použila i v mojej knihe. Počas štúdia som začala s písaním článkov do časopisu a neskôr som začala písať do novín. Veľa času trávim v prírode, na bicykli a so zvieratami.

2. Kedy si začala písať?

S písaním článkov do novín asi v roku 2006. Knihy som začala písať po nehode, keď som zostala dva mesiace ležať, lebo som sa nemohla hýbať. To bolo v roku 2011. Vtedy mi to všetko začalo a vedela som, že mám písať knihy ako posolstvá pre ľudí.

3. Aké knihy si napísala a o čom sú?

Zatiaľ som napísala tri knihy a z toho dve sú už vydané. Prvá je s názvom ,,Poselství potravin“, ktorú mi po 5 rokoch vydalo vydavateľstvo Fontána v susedných Čechách. Túto knihu je možné zakúpiť v každom kníhkupectve. Druhá na trhu je kniha ,,Posolstvo zdravia“, ktorá mi vyšla tento rok.  Tretia kniha ,,Posolstvo poznania“, ktorá  musí ešte prejsť korekciou. Svoje knihy píšem ako posolstvá pre ľudí, aby sa naučili viac vnímať, počúvať svoje Ja a našli radosť a poznanie svojho života.

4. Prečo si sa rozhodla vydávať knihy sama?

Prvú knihu mi vydalo vydavateľstvo, čo bolo veľmi náročné, pretože s neznámym autorom nikto nechce spolupracovať. Najskôr mi knihy chcela vydať nemenované slovenské vydavateľstvo, ktoré mi po roku čakania povedalo: ,,Takých kníh je veľa“. Toto ma trochu ranilo, pretože taká kniha ešte nie je a určite ju ani nečítali. Nakoniec som začala spolupracovať s Fontánou, ktorá ale veľmi dlho knihu prekladala a navyše je ešte aj s veľmi veľa chybami. Tak som čakala ďalšie dva roky. Teraz, keď som chcela vydať svoju druhú knihu, som náhodu  na fb natrafila na spisovateľku Emily D. Beňovú, ktorá mi veľmi pomohla a vysvetlila klady a zápory vydávania kníh na vlastné náklady. Táto možnosť sa mi páčila, preto som sa rozhodla knihy vydávať sama.

5. Plánuješ pri samo vydávaní aj zostať?

Áno, zatiaľ sa mi táto možnosť páči, uvidím časom. Veľmi sa mi páči, že kniha sa tak môže predávať i ako e-kniha, čo v prípade, keď mi knihu vydávalo vydavateľstvo nebolo možné.

6. Píšeš niečo aj teraz? Ak áno, čo a kedy sa toho čitatelia dočkajú?

V súčasnosti je procese korekcie moja tretia kniha ,,Posolstvo poznania“, ktorú by som chcela  vydať začiatkom roku 2018. Je to kniha v ktorej čitateľ spoznáva prostredníctvom príbehov a cestovania farebnými svetmi samého seba. Táto kniha je moja srdcovka. Pár ľudí, čo knihu čítalo, ešte nevydanú mi povedali, že sa im vyriešilo veľa vecí v živote, keď knihu čítali. To sa teším, pretože to je účel knihy. Chystám sa písať i ďalšie posolstvá a knihy. 

7. Aby som všetkých uviedla do „obrazu“, píšeš vlastne o zdraví. Čo ťa motivuje?

Áno, moje prvé dve knihy sú o zdraví. Je to z toho dôvodu, že asi od svojich 15 rokoch som sa veľmi zaujímala o túto tému. Veľa som čítala a neskôr som pracovala vo firme, ktorá liečila prostredníctvom čínskej medicíny. Sama som od svojich 15. rokov vegetariánka, neskôr som bola vegánka a v roku 2003/4 intuitívne prešla na surovú stravu. Vtedy som nevedela, že som raw, ako je to teraz v móde. V súčasnosti sa stravujem intuitívne, ale môžem povedať, že na 90% je to zelenina, ovocie, sem tam nejaké semená, či oriešky v surovom stave, tých zvyšných 10% niekedy nejaký tvaroh, cottage, maslo, ... či zapekaná ryža, či zelenina. Varenú stravu nekonzumujem takmer žiadnu, pretože mi to nerobí dobre. 

8. Píšeš už pomerne dlho, ako tvoje okolie prijalo to, že si spisovateľkou?

Sú celkom radi, že píšem, ale neprikladajú tomu veľkú pozornosť. Sú zvyknutí.

Knihu POSOLSTVO ZDRAVIA čitatelia nájdu na tejto stránke https://okno-do-sveta-poznania.webnode.sk/products/posolstvo-zdravia/ a eknihu na stránke www.1000knih.sk/obchod/nezaradene/posolstvo-zdravia1. Kde všade nájdu tvoju prvú knihu?

Knihu ,,Posolstvo zdravia“ si čitateľ môže objednať i cez moju fb stránku Lenka Drgoncová Knihy, alebo ako e-knihu. Moju prvú knihu ,,Poselství potravin“ je možné zakúpiť v každom kníhkupectve, aj cez internet. Kniha sa predáva i v Čechách i na Slovensku. Všetkým čitateľom prajem príjemné čítanie.

 
Lenka, ďakujeme za rozhovor a prajeme Tvojim knihách aj Tebe veľa úspechov.